Yeme - İçme
  Klasik Mutfaklar
  Uzman Mutfaklar
  Dünya Mutfakları
  Kahvaltı
  Tatlıcılar
  İçecek
  Gezi
  Kültür
  Kamp
  Turlar
  Deniz
  Hobi - Aktivite
  Alışveriş
Haberler
1 2
Uzakdoğu mutfağının en iyi 10 adresi04.02.2011

Uzakdoğu mutfağına ilk başlarda “Damak tadımıza uymaz” diyerek soğuk yaklaştık. Hatta “Hatır için çiğ tavuk yerim ama çiğ balık asla” diye dalga bile geçtik. Ama artık durum değişti. Çin, Japon, Tayland derken tüm Uzakdoğu lezzetlerine alıştık. Özellikle suşiye bayıldık. Bu hafta Türkiye’de yaşayan Uzakdoğululara, bu mutfağın yerli tutkunlarına, yemek yazarları ve gurmelere ‘En iyi 10’ mekânı sorduk. Japon mutfağı bir adım öne çıktı. Ortaköy’deki Zuma zirveye yerleşti.

Fondünün en iyi 10 adresi21.02.2009

Fondü, 18. yüzyılda İsviçre’de ortaya çıktı: Peynir bir kapta eritiliyor, uzun çatallarla ekmek ve sebze parçaları bandırılarak yeniyor. Peynirin içinde eritildiği toprak ya da dökme demir kap, masada hafif bir ateş üzerine oturtularak sıcak tutuluyor. İsviçre fondüsünün geleneksel tarifinde gravyer ve Emmental peyniri, bu peynirleri doğrudan ateşten koruyan ve güzel bir tat veren sek beyaz şarap, taze peynirin tadının acı olmasını engelleyen vişne brendisi (kirsch), peynirin dağılmasını engelleyen mısır unu var. Fondünün etlisi, sebzelisi, çikolatalısı da yapılıyor. Yine geleneksel bir İsviçre yemeği olan raklet ise, raklet peynirinin kızartılmasıyla hazırlanıyor. Fondü restoranlarının çoğunda raklet de var. İşte en lezzetli fondüyü yiyebileceğiniz 10 adres

Japon mutfağının en iyi 10 adresi31.01.2009

Ertuğrul Fırkateyni’nin Japonya’ya yaptığı ziyaretten sonra batışı (1890) iki ülke arasındaki ilişkilerin tarihi sembolü kabul ediliyor. 2010’da bu olayın 120. yılı nedeniyle Japonya Yılı’nı kutlayacağız. Japonya Başkonsolosluğu’nun verdiği bilgilere göre, Türkiye’de yaşayan yaklaşık 950 Japon’a karşılık Japonya’da 10 bin Türk vatandaşı yaşıyor. Japon kültürüyle birlikte Japon mutfağı da Türkiye’de büyük ilgi görüyor. Japon yemeği sunan mekanların sayısı da giderek artıyor. Japon mutfağı denilince akla hemen suşi geliyor ama bu mutfakta daha pekçok lezzet var.

Türkiye'deki en iyi 10 yabancı şef30.10.2008

Türkiye’nin önemli bir turizm ülkesi haline gelmesi, yeme-içme kültürünün baş döndürücü bir hızla gelişmesi, İstanbul, Antalya, Ankara, İzmir gibi kentlerde sadece otellerde değil, restoranlarda da yabancı şeflerin artmasına neden oldu.

Yurtdışında en iyi 10 Türk restoranı17.10.2008

Yurtdışına çıkınca gittiği ülkelerin lezzetlerini denemek isteyenler ağırlıkta olsa da, yanı yakıla Türk mutfağı arayanlar da var.